GRANSKNING DEL 1: ÖKAD FUSK UNDER PANDEMIN-VAD SÄGER STATISTIKEN?

1 februari, 2022, 13:20 Reportage, Lämna en kommentar

Under mars 2020 övergick all undervisning på Örebro universitet till  distansundervisning till följd av den höga smittspridningen av covid-19. Detta ledde  även till att tentor och examinationer till majoriteten gjordes om för att kunna utföras  hemifrån av studenter. Till följd av detta har det pågått en het diskussion om att hemtentor förenklar fusk och att det därmed skett mer fusk. Men vad säger egentligen statistiken? Lösnummer har begärt ut statistik från registratorn på Örebro universitet för att kunna titta närmare på fakta. 

BAKGRUNDSSTATISTIK 

Nedanför följer tre tabeller med statistiken från 2019, 2020 och VT 2021. Därefter kommer en ytterligare tabell som ska synliggöra ifall förändringar av åtgärder för disciplinärenden skett  under de ovan nämnda åren.

2019

INSTITUTIONTotalt antal studenter vid institutionenTotala antal ärende i disciplinnämndenKvinnorMänAndel av ärende per institution
Handelshögskolan24372311120,0094
Humaniora, utbildnings- och samhällsvetenskap39395129220,013
Hälsovetenskaper2523211470,0083
Juridik, psykologi och socialt arbete3361231670,0068
Medicinska vetenskaper761151140,019
Musikhögskolan5021100,0019
Naturvetenskap och teknik193812660,0062
Resturang- och hotellhögskolan10690000
Okänd1
Totalt165301478858

2020

INSTITUTIONTotalt antal studenter vid institutionenTotala antal ärende i disciplinnämndenKvinnorMänAndel av ärende per institution
Handelshögskolan2537161060,0063
Humaniora, utbildnings- och samhällsvetenskap3918332580,0084
Hälsovetenskaper2687172150,0063
Juridik, psykologi och socialt arbete34158620,0023
Medicinska vetenskaper7614220,0053
Musikhögskolan6050000
Naturvetenskap och teknik22932714130,012
Resturang- och hotellhögskolan12942110,0016
Okänd2
Totalt175106047

VT 2021

INSTITUTIONTotalt antal studenter vid institutionenTotala antal ärende i disciplinnämndenKvinnorMänAndel av ärende per institution
Handelshögskolan1861141340,0075
Humaniora, utbildnings- och samhällsvetenskap2554211560,0082
Hälsovetenskaper1883201310.011
Juridik, psykologi och socialt arbete2449141130,0057
Medicinska vetenskaper6480000
Musikhögskolan3280000
Naturvetenskap och teknik1510214170,014
Resturang- och hotellhögskolan8370000
Okänd
Totalt12070905631

Disciplinär åtgärd uppdelat på år

Disciplinär åtgärd20192020VT2021
2 veckor100
3 veckor300
4 veckor484646
5 veckor311313
6 veckor746
7 veckor201
8 veckor140
9 veckor001
10 veckor108
11 veckor000
12 veckor330
16 veckor010
20 veckor111
24 veckor0010
26 veckor011
IÅ (Ingen åtgärd)48343
Okända120
Totala ärenden14710990
Totalt avstängda veckor484403667
Genomsnitt veckor3,33,77,4

*OBS all ovan statistik är baserad på statistik som begärts ut från registratorn på Örebro universitet och är sammanställd av Lösnummer. Finns risk till bearbetningsfel i statistiken. 

VAD SER VI I STATISTIKEN? 

I statistiken går det att avläsa att tre institutioner sticker ut mest. Först på listan ser vi att  institutionen för Naturvetenskap och Teknik har haft den högsta ökning av disciplinärenden  sen pandemins start. De har sett en stadig ökning i andelen fusk på institutionen under de åren  som granskats. Vi ser att de hade 0,62 % fusk på institutionen under 2019. Men denna siffra  ökade under 2020 till 1,2 % och slutligen under VT 2021 låg det på 1,4 %. Dessa siffror är  framtagna med hänsyn till andelen registrerade studenter på institutionen under de granskade  åren. 

Institutionen för Humaniora, utbildnings- och samhällsvetenskap har istället sett en liten  nedgång i statistiken. De har gått från 1,3 % fusk på institutionen 2019 till 0,84 % under 2020  och 0,82 % VT 2021. Dock ser vi att de generellt har en hög andel fusk på institutionen då de  ligger på topp tre-listan av de med högst andel fuskande under de granskade åren. 

Slutligen så sticker institutionen för Hälsovetenskaper också ut i statistiken. De börjar 2019 på  0,83 % fusk på institutionen men ökade lite under 2020 till 0,84. Men under VT2021 ser vi en  större ökning då siffran hamnar på 1,1 %. 

Den fjärde tabellen visar åtgärder för ärenden i disciplinnämnden under de granskade åren.  Här ser vi att färre ärenden VT 2021 fått beslutet IÅ, ingen åtgärd, från skillnad till åren innan.  VT 2021 fick tre ärenden IÅ i jämförelse med 2020 där det var 34 och 2019 där 48 fick det  beslutet. En viktig aspekt att notera här är att en student kan stå för fler än ett ärende vilket  gör att det blir svårt att dra några slutsatser kring totalt avstängda veckor och genomsnitt  avstängda veckor under åren. Därmed har dessa beräkningar inkluderats i statistiken men vi har inte dragit några slutsater baserat på dem.

—————————————————————————————————————————————————Detta är del 1 i en tre delars reportage serie om fuskande under pandemin på Örebro universitet.

Attessa Nilsson

Skribent

Linnéa Nyängen

Fotograf

Reportage: “Mer än ett extrajobb”

23 maj, 2022, 16:17 Reportage, Lämna en kommentar

Som student på Örebro universitet finns möjlighet att jobba extra via Studentuppdrag. Förutom mer klirr i studentkassan ger även uppdragen…


MEDICINSKA FÖRENINGEN ÖREBRO NEKAS KÅRSTATUS

5 maj, 2022, 10:54 Intervju, Örebro studentkår, Lämna en kommentar

Under den 27 april samlades universitetsstyrelsen för att besluta om vem som ska ges kårstatus och få representera studenterna på…


KRÖNIKA: SPRING MEN STÅ STILL

4 maj, 2022, 15:58 Krönika, Lämna en kommentar

“Vi har bara ett liv” och “man får energi av att vara med dem man tycker om” går på repeat…


PARTIDEBATT: VI HAR INTE LYCKATS MED BOSTADSPOLITIKEN – STUDENTER HAR TVINGATS TÄLTA

26 april, 2022, 13:31 Intervju, Lämna en kommentar

Hos moderatorn finns frågor rörande studentbostäder, psykisk ohälsa, och transport – på kårhusets scen debatterar kommunpolitikerna bara några månader innan…


STUDENTENS ORO ÖVER KRIGET I UKRAINA – ”JAG HAR MITT PASS NÄRA TILL HANDS”

25 april, 2022, 14:03 Intervju, Lämna en kommentar

Apple stoppar försäljning i Ryssland, så gör även Volvo cars, den kinesiska storbankenAIIB, och den finska chokladjätten Fazer. När Ryssland…


NYSTARTAD STUDIEENHET PÅ FONTÄNHUSET- FÖR DIG SOM BEHÖVER ETT SAMMANHANG

21 april, 2022, 11:32 Intervju, Lämna en kommentar

En plats för dig med psykisk ohälsa eller risk för psykisk ohälsa. En plats som ger dig struktur och sammanhang….


REPORTAGE: ÖREBROSPEXARARNA LEVERERAR EFTERLÄNGTAD FÖRESTÄLLNING

19 april, 2022, 12:05 Reportage, Lämna en kommentar

Efter ett uppehåll på över ett år till följd av coronapandemin så har Örebrospexarna återvänt med en ny föreställning. Premiären…


EFTER INBROTT I STUDENTLÄGENHETEN: ”JAG TROR INTE ATT JAG NÅGONSIN KOMMER MÅ BRA DÄR IGEN”

5 april, 2022, 10:35 Boende, Intervju, Reportage, Lämna en kommentar

Den 23e februari 2022 fylldes facebookgruppen ”Vi på Tybblegatan” med orosfyllda och upprörda inlägg. Under natten hade någon eller några obehöriga…


HEARING, KÅRVAL 22/23- BRIST PÅ SÖKANDE TILL STUDENTKÅRENS POSTER

31 mars, 2022, 10:24 Intervju, Örebro studentkår, Lämna en kommentar

I tisdags fick de som kandiderar till heltidsarvoderade poster under verksamhetsåret 2022/2023 ställa sig på scen i den traditionsenliga Hearingen….


KRÖNIKA: Coming to Sweden for one semester

24 mars, 2022, 14:10 International, Krönika, Lämna en kommentar

Before I even got in university, I knew I wanted to do my Erasmus semester abroad – still didn’t know…