Loading ... Loading ...
Sport

Ett OS-hopp nära dig

3 februari 2010 255 visningar Inga kommentarer

SPORT. Att kombinera studier och en professionell idrottskarriär är inte det lättaste. För den tidigare studenten och OS-deltagaren Johan Röjler har skridskorna alltid fått komma först.

Johan Röjler ska snart inleda sitt tredje OS-äventyr i skridsko. Foto: Ossian Lindqwist.

När den olympiska elden har flammat upp, inleder örebroaren och den tidigare studenten Johan Röjler sitt tredje OS-äventyr. Röjler som tävlar skridsko kommer att delta i 1500 och 5000 meter individuellt samt i en lagtävling.
– Jag har som förhoppning att göra en bra prestation individuellt. Kanske inte någon medalj, men man ska aldrig säga aldrig – större under har ju inträffat. I lagtävlingen har vi en förhoppning om medalj. Vi ligger bra till i världscupen, berättar han.

”En kul känsla”
Detta är Johan Röjlers tredje OS och han tycker att det är en speciell grej att tävla i OS.
– Det är en kul känsla att bo i de stora byarna för deltagare. Det blir nytt folk och nya impulser. Men man kanske inte pratar och umgås med folk, utan man håller sig mest till sitt team och fokuserar på sin tävling. Sen är det alltid kul att titta på andra idrotter när man har chansen. I Salt Lake City tittade vi på när Tre Kronor besegrade Kanada med 5-1. Det var häftigt, säger han.

Måste vara i toppform

Träningen fram till mästerskapet präglas av en blandning styrka, smidighet och snabbhet.
Under säsongen spenderas den mesta av Johans tid på läger och världscupstävlingar. Dock skiljer sig säsongerna som innehåller OS från de vanliga.
– Formen måste infinna sig mycket tidigare under en OS-säsong. Kvalturneringarna börjar i oktober – november. Och då måste jag vara i toppform, till skillnad mot vanliga säsonger då formen brukar infinna sig någon gång i januari.

Börjar se slutet
Tidigare studerade Johan företagsekonomi på distans vid universitetet. Det tog dock för mycket tid från karriären. Men han börjar nu så smått se ett slut på en lång och framgångsrik karriär.
– All min fokus har legat på skridskorna sedan jag slutade gymnasiet. Jag har försökt med distansstudier men inte riktigt fått ihop det.  Det här blir mitt tredje OS och efter den här säsongen vet jag inte så mycket mer. Det kanske skulle vara skönt att få ett normalt liv, säger han. Vem som är Sveriges stora medaljhopp i OS är Johan ganska säker på.
– Som det ser ut nu verkar Helena Jonsson vara i en klass för sig. Och sen hoppas jag som sagt att vi skall kunna ta en med skridskolaget, berättar han.

FAKTA
Namn
Johan Röjler
Ålder 29
Född Örebro
Meriter Juniorvärldsmästare i skridsko år 2000, juniorvärldsrekord på 5000 meter, niondeplats i allround-VM år 2003, sjätteplats i allround-EM 2006.
Aktuell Åker snart för att tävla på sitt tredje OS.

Bokmärk och dela med dig:
  • email
  • Print
  • Digg
  • FriendFeed
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • RSS
  • LinkedIn
  • Live
  • MySpace
  • Ping.fm
  • Technorati

Kommentera

Kommentera nedan, eller länka från din hemsida. Du kan också prenumerera på kommentarer via RSS.

Stötande eller olämpliga kommentarer tas bort. Läs våra villkor innan du kommenterar.

Du kan använda följande HTML-taggar:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Lösnummer använder sig av Gravatar som är små bilder som visas i samband med din kommentar. Skaffa en egen Gravatar här och gör vår sida lite vackrare!