Loading ... Loading ...
Notis, Nyheter

Örebro universitet byter system för kontroll av plagiat

8 april 2011 943 visningar Inga kommentarer

NYHET. I slutet av vårterminen kommer ett nytt system kontrollera plagiat vid inlämnande av uppsatser och hemtentor vid Örebro universitet. Systemet för plagiatkontroll heter Urkund och används av drygt 20 universitet och högskolor i Sverige.

Det informerades om det nya kontrollsystemet för plagiering, URKUND, i fredags. Foto: Melody Rönnlund.


Urkund är en hjälp i handledarens arbete med att förebygga plagiat. Studenter bifogar ett dokument med sin uppsats och e-postar till analysadressen. E-mailet mottages, och ett bekräftelsemail skickas snart tillbaka.

Läraren tittar sedan i en översiktslista hur granskningen ser ut för de mottagna mailen. Sedan detaljgranskas utvalda analyser.

Bokmärk och dela med dig:
  • email
  • Print
  • Digg
  • FriendFeed
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • RSS
  • LinkedIn
  • Live
  • MySpace
  • Ping.fm
  • Technorati
Ehlin LarssonText: Ehlin Larsson

Kommentera

Kommentera nedan, eller länka från din hemsida. Du kan också prenumerera på kommentarer via RSS.

Stötande eller olämpliga kommentarer tas bort. Läs våra villkor innan du kommenterar.

Du kan använda följande HTML-taggar:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Lösnummer använder sig av Gravatar som är små bilder som visas i samband med din kommentar. Skaffa en egen Gravatar här och gör vår sida lite vackrare!