Lösnummer söker skribenter och fotografer
VI SÖKER. För att Lösnummer, Örebrostudenternas tidning, ska kunna fortsätta att vara en av Sveriges absolut bästa studenttidningar behöver vi dig. Till vårens tidningsmakeri söker vi studenter som vill utveckla sitt skrivande och/eller fotande genom att bli en del av Lösnummerredaktionen. Intresserad?
Lösnummer söker ständigt efter nya talangfulla medarbetare som kan föra tidningens stolta traditioner vidare. Vad du pluggar spelar ingen roll och tidigare erfarenhet är inte ett krav.
Inför våren söker vi skribenter och fotografer.
Att arbeta för Lösnummer ger dig möjligheten att skaffa både erfarenhet och nya färdigheter. Du får jobba tillsammans med duktiga och drivna studenter som alla strävar efter att lära sig nya saker och förbättra både sig själva och tidningen. Du får även arbetsprover i form av publicerade artiklar eller bilder att visa framtida arbetsgivare och gör du ett bra arbete kan du även få fina referenser.
Intresserad?
Skicka ett kort mail till losnummer@losnummer.se, där du berättar varför du vill engagera dig i Lösnummer och bifogar arbetsprover.
Vid frågor kontakta Lösnummers chefredaktör Emma Glännström
Telefon: 0709 39 99 25
Mail: emma.glannstrom@losnummer.se




















Kommentera