(1 gillar detta)
Loading ... Loading ...
Kultur, Notis

”Sinnessjukt bra”

23 februari 2010 282 visningar Inga kommentarer

BIORECENSION. Dennis Lehane skrev Shutter Island, (Patient 67 på svenska), 2003. Sju år senare är filmen färdigbakad och bakom kameran står storregissören Martin Scorsese.

Scorseses gullegris Leonardo DiCaprio spelar Teddy Daniels. En polis, anlitad för att lösa mysterietmed den försvunna patienten på Shutter Island. På ön sitter fängslade mentalpatienter som anses vara för farliga för vanligafängelser. Färjan, med Daniels på, anländer till Shutter Island till bombastisk musik. Stängsel och murar tornar upp sig och Citizen Kane-referenserna haglar. Känslan: Dra så fort du kan.

Foto: Pressens bild

Som tittare kan du aldrig ta något för givet i och med att berättelsen hela tiden svävar mellan dröm och verklighet – hallucination och lögn. Scorsese lyckas skapa en känsla där sanningen och svaren på alla frågor hela tiden tycks finnas inom räckhåll för att sedan rasera allt i nästa scen. Det som från början var menat som en deckargåta med en försvunnen kvinna på en ö utan utvägar blir en jakt efter sanningen. Trots den till synes något oklara handlingen är det alltid tillräckligt intressant för att ständigt sitta på helspänn och ställa sig själv frågan: Vad händer?

DiCaprio säger i en intervju att hans roll i Shutter Island är den mest psykiskt påfrestande han gjort. Det förstår man. I filmen är begrepp som lobotomi och psykoterapi vedertagna. DiCaprio känns hela tiden trovärdig trots att han i samma intervju säger att hans research gick ut på att ”titta på youtube-klipp relaterade till lobotomi och multipla personlighetsstörningar.” Inte direkt jämförbart med Christian Bales insats i The Machinist.

Det värsta jag vet är att ha fel. Men när det kommer till film är det alldeles, alldeles underbart. Jag satte mig tillrätta i biostolen och var helt säker på vad som skulle hända de kommande två timmarna och arton minuterna; en lite halvläskig psykologisk thriller. Vad fel jag hade. Scorsese låter aldrig hjärnan stå på standby, som förövrigt arbetar hårdare än på tentan jag skrev samma dag, och när han väl gör det är det hjärtat som får ta smällen.

Titel: Shutter Island

Regi: Martin Scorsese

Skådespelare: Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Max von Sydow

Biopremiär: 2012-02-19

Speltid: 2h 18m

Bokmärk och dela med dig:
  • email
  • Print
  • Digg
  • FriendFeed
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • RSS
  • LinkedIn
  • Live
  • MySpace
  • Ping.fm
  • Technorati

Kommentera

Kommentera nedan, eller länka från din hemsida. Du kan också prenumerera på kommentarer via RSS.

Stötande eller olämpliga kommentarer tas bort. Läs våra villkor innan du kommenterar.

Du kan använda följande HTML-taggar:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Lösnummer använder sig av Gravatar som är små bilder som visas i samband med din kommentar. Skaffa en egen Gravatar här och gör vår sida lite vackrare!