Loading ... Loading ...
Kultur, Notis

I huvudet på ett geni

26 februari 2010 331 visningar 2 kommentarer

BOKRECENSION. När Andres Lokko lade grunden för musiktidsskriften Pop under det tidiga 90-talet förstod han säkert inte vilken kulturgärning han gjorde. Mitt under uppbyggnaden av Killinggänget och allt de kom att stå för samlade han Sveriges popjournalistiska elit för att bygga ett monument som kom att leverera landets bästa texter om popmusikens inverkan på oss människor. Med sig hade han framför allt Fredrik Strage.

Nu skriver vi februari 2010 och popmusiken betyder mer än någonsin. Det här vet Fredrik Strage om, och tio år efter Pops undergång som tidning lanserar landets i särklass bästa popjournalist en samling över hans bästa texter från 1989 till dags dato. ”Strage Text” är – ja ni gissar helt rätt – förstås helt omistlig.

Det går att säga mycket om Fredrik Strages antalogi. För det första är det en journalistisk dröm att läsa. Fritt från genomskinligt kreddrefererande och fritt från pretentiösa försök att linda in livets storhet i varje text är Fredrik Strages texter sakliga, fantastiskt roliga och framför allt så engagerande att man glömmer att det finns en värld utanför musikens dörrar. ”Strage Text” är också inblick i hur det är att vara nörd. Det är inte helt svårt att förstå varför Strage går runt och kallas för ”arkivet” på DN:s redaktion.

Från 60-talets rykande New York och girlgroup-hets (serverad av Phil Spector, givetvis) till Broder Daniels sista spelning på Way Out West 2008 är ”Strage Text” en uppvisning i att engagemang föder engagemang. Jag läser om Eminems turnépremiär 2002 med samma glödande intresse som när Strage några blad senare skriver om hur Saturday Night Live-gänget tvingar Beach Boys-gurun Brian Wilson visa upp sina egentligen brädkonster på den amerikanska västkusten, efter år av missbruk och misär.

Jag läser om en ung Snoop Dogg som självklart möter Fredrik Strage i en Beverly Hillsk hotellobby med orden ”What’s up moterfucker?”. Precis som alla bra beskrivande texter lever jag i illusionen om att jag är där och då när jag läser det Strage samlat över nära 500 sidor. Precis som när Strage lät samla sina 100 YouTube-favoriter över rockhistoriens bästa ögonblick är hans antologi ett måste att kolla in om man har minsta intresse för kultur överhuvudtaget. Om inte annat kan ”Strage Text” fungera som en bibel för alla som fortfarande har kvar drömmen om att någon gång livnära sig på att skriva om musik.

Det är det högsta betyg jag kan ge.

Strage text. Foto: Press/Alfabeta förlag

Titel: Strage Text

Författare: Fredrik Strage

Genre: Antologi

Utgiven: September 2009 (pocketutgåvan mars 2010)

Förlag: Alfabeta

Bokmärk och dela med dig:
  • email
  • Print
  • Digg
  • FriendFeed
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • RSS
  • LinkedIn
  • Live
  • MySpace
  • Ping.fm
  • Technorati
Mathias JensenText: Mathias Jensen

2 kommentarer »

  • 2009 – Film och tv « Under the Boardwalk skrev:

    [...] Fredrik Strages antologi ”Strage Text” (som jag skrivit mer om här) finns en text om ”Hej, jag är lite smart”-filmer. Det är sådana filmer där [...]

  • T minus 1: Att vara nörd « Under the Boardwalk skrev:

    [...] och läsa hans böcker, inte minst hans antologi ”Strage Text” som jag recenserade precis här för ett tag sen nu. Det är förträfflig journalistik vi har att göra med, och inte minst ett [...]

Kommentera

Kommentera nedan, eller länka från din hemsida. Du kan också prenumerera på kommentarer via RSS.

Stötande eller olämpliga kommentarer tas bort. Läs våra villkor innan du kommenterar.

Du kan använda följande HTML-taggar:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Lösnummer använder sig av Gravatar som är små bilder som visas i samband med din kommentar. Skaffa en egen Gravatar här och gör vår sida lite vackrare!